Dziś piątek, 26 kwietnia 2024r.
A - / A+

Aktualności

Sesja naukowa ”Rok Światła”
2015-03-30

Słowo „light”- światło wpisane w  Google ma blisko 3,5 miliarda trafień, tylko słowo Internet ma więcej. Bo przecież nic nie odgrywa tak dużej roli w naszym życiu jak światło. Światło obecne jest także we wszystkich obszarach nauki w XXI wieku. Dzięki niemu możliwe stały się między innymi  rewolucyjne odkrycia w medycynie i rozwój międzynarodowej komunikacji za pomocą Internetu. A nasza wiedza o całym świecie tworzona jest w przeważającej mierze na podstawie informacji odbieranych przez zmysł wzroku. Bakterie oglądamy pod mikroskopem, a odległe galaktyki przez teleskopy. Jednak czym jest światło? Czego o nim jeszcze nie wiemy? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy sesji naukowej „Rok światła”, która odbyła się 30 marca w Węgrowskim Ośrodku Kultury.

           W sesji uczestniczyli uczniowie klas z rozszerzoną fizyką i uczniowie realizujący autorski program „ Fizyka dla przyrodników”. Przybyli także znakomici goście - przedstawiciele wyższych uczelni technicznych: profesor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. pan Andrzej Wysmołek, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dr hab. pan Krzysztof  Iskra,  pan dr Marek Siłuszyk również     z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, pan Tomasz Ryczkowski doktorant na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej - absolwent naszego liceum! Po efektowym, pewnym niezapomnianych wrażeń pokazie laserowym, przygotowanym przez pana Mirosława Urbana, zaproszeni goście wysłuchali konkursowych prezentacji uczniowskich i wybrali najciekawsza, najlepszą. Sesję otworzył pan prof. Andrzej Wysmołek. W swoim interesującym, bardzo energetycznym wykładzie wyjaśniał m.in. jak to się dzieje, że widzimy. Bardzo intrygujący wykład przygotował także pan dr Marek Siłuszyk. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się czym są i skąd się biorą promienie kosmiczne oraz czy powinniśmy się ich obawiać.

Jury zdecydowało przyznać nagrodę główną - wycieczkę do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, uczennicom z klasy 2p: Wiktorii Czarneckiej,  Justynie Chrościckiej, Annie Korczak za  opracowanie tematu „Metamateriały”. Tematyka pozostałych konkursowych prezentacji wyglądała następująco: Ewelina Ładosz, Krzysztof Urban, Konrad Końsko ( 3mf) wyjaśnili na czym polega zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne i dlaczego rok 1905 był przełomowy dla fizyki. O możliwościach                                    i zastosowaniu lasera przede wszystkim w medycynie opowiedziały  Olga Arusztowicz i Emilia Pietrzak (3p). Światłowody - czym są i jakie mają zastosowania, to był temat opracowany przez Edytę Wyszomirską, Patrycję Starzyńską i Michała Turemkę (3mgf). A Adrian Bronisz, Maciej Zieliński i Mateusz Zieliński (2mf) opowiedzieli o trójwymiarowej fotografii czyli o holografii. Z rolą prowadzących znakomicie poradzili sobie Patrycja Matusik i Piotr Nowotniak (3mf).

W trakcie sesji nastąpiło zakończenie konkursu plastycznego, w rozstrzygnięciu którego pomagała pani Agnieszka Białczak. Nagrodę za najlepszą pracę plastyczną, z myślą przewodnią „Metafizyka światła” otrzymała Alicja Borowska (3p), a nagrodę w kategorii zdjęcie - ilustracja zjawiska fizycznego Emilia Pietrzak (3p).

Wszystkim uczniom, którzy podjęli to konkursowe wyzwanie należą się słowa uznania, za zaangażowanie i włożony trud, szczególnie, że ich praca i wszelkie działania odbywały się przez kilka tygodni, po zakończonych lekcjach!

Pomysłodawczynią i realizatorką tego innowacyjnego przedsięwzięcia jest pani Bogumiła Mazurek.

...powrót

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
ul. Adama Mickiewicza 3
07-100 Węgrów
tel./fax:(0 25) 792 44 24
e-mail: lo_weg@poczta.onet.pl
created by: Paweł Piotrowski