Dziś sobota, 20 kwietnia 2024r.
A - / A+
Dzień otwarty

Dzień Otwarty" w geografii!

Chemiczne atrakcje

(Czarna?) Magia w pracowni fizycznej

Języki obce nie są nam obce!

Panel informatyczno - sportowy

Dzień Otwarty w "obiektywie"

 

Dzień Otwarty" w geografii!

W bieżącym roku uczniowie gimnazjów zostali zaproszeni w gościnne progi pracowni geograficznej. Uczennica klasy 2c Agata Kuzak przygotowała i omawiała prezentację multimedialną dotyczącą geografii zwracając uwagę na cele nauczania tego przedmiotu, formy pracy oraz potencjalne możliwości dalszej edukacji związane z uzyskaniem dobrego wyniku na egzaminie maturalnym. Następnie uczennice klasy 2b zapraszały gimnazjalistów do uczestnictwa w opracowanym na tę okoliczność quizie na jednej z platform internetowych dotyczącego walorów turystycznych powiatu węgrowskiego. W większości grup wzbudzał on niemałe emocje, tym bardziej, że przewidziane były nagrody dla osób, które udzielą najwięcej poprawnych odpowiedzi i zrobią to w najkrótszym czasie (gratyfikacją był baton Milky Way jako nawiązanie do nauczanych w zakresie rozszerzonym astronomicznych podstaw geografii). Po turnieju krajoznawczym uczniowie gimnazjów mogli przypomnieć sobie budowę profilu i cechy gleby bielicowej i brunatnej oraz samodzielnie zbadać odczyn tych gleb. Zainteresowani mieli możliwość obejrzenia tekstury wybranych skał pod ręcznym mikroskopem, a także dokonania pomiaru natężenia światła (np. latarki z telefonu komórkowego) i hałasu. Na zawieszonych przyrządach pomiarowych mogli odczytać aktualnie panującą w pracowni temperaturę powietrza, wilgotność względną oraz ciśnienie atmosferyczne. W panelu geograficznym nie zabrakło miejsca na prezentację Zespołu Tańca Ludowego działającego w naszej Szkole. Czworo członków Zespołu (dwie pary mieszane), ubranych w piękne, regionalne stroje podlaskie, zachęcało gimnazjalistów do podjęcia nauki u nas, asystowało w czasie ich pobytu w pracowni oraz częstowało wychodzących słodkościami opatrzonymi specjalnie na tę okazję wybranymi sentencjami.


Chemiczne atrakcje


Uczniowie klasy 2D wraz z grupą uczniów z klasy 2B opracowali na Dzień Otwarty lekcję poświęconą chemii. Licealiści przygotowali kilka ciekawych doświadczeń, które wykonywali przy gościach. Gimnazjaliści mogli się także zapoznać z relacją z wyjazdów naszych uczniów na laboratoria do Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego na UPH w Siedlcach i na warsztaty naukowe na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Usłyszeli również o wielu innych interesujących przedsięwzięciach organizowanych w naszym liceum w tym roku szkolnym i w ubiegłych latach. Goście mogli zobaczyć wykonywane doświadczenia chemiczne oraz asystować przy wykonywaniu niektórych z nich. Szczególne zainteresowanie wzbudziło doświadczenie pt. "Żywa piana, czyli pasta do mycia zębów dla słonia" oraz "Magiczny napis", ale również inne doświadczenia takie jak :"Niecodzienna ciecz"; "Zegar jodowy"; "Zabawa z CO2" czy też "woda-wino-herbata-woda". Opiekunem lekcji chemii była p. Magdalena Mamrot. W dniach 24 i 25 kwietnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole gimnazjalistów, którzy będą niedługo wybierać szkołę średnią. Panel humanistyczny poprowadziły: Izabela Kamińska z klasy I B oraz Paulina Roguska, Katarzyna Rytel i Klaudia Bok z klasy II E. Uczennice przedstawiły informacje dotyczące języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze. Nasi goście mieli okazję obejrzeć krótki filmik ukazujący przebieg lekcji języka polskiego i wziąć udział w quizie wiedzy o literaturze. Niewątpliwą atrakcją był przechadzający się po korytarzach naszej szkoły i obecny w sali nr 36 sam Adam Mickiewicz (w tej roli Szymon Kalinowski z klasy II B), z którym uczniowie chętnie robili sobie zdjęcia. Opiekunkami przedsięwzięcia były: p. Iwona Bednarczyk i p. E. Dmowska.


(Czarna?) Magia w pracowni fizycznej


W dniach 24 i 25 kwietnia grupa realizująca eksperyment pedagogiczny z klas 2a i 2d, przy wsparciu tegorocznych maturzystów fizycznych z klasy 3a przeprowadziła dla uczestników Dnia Otwartego pokazy i eksperymenty z fizyki. Gimnazjaliści zapoznali się z zasadą działania tunelu aerodynamicznego, obejrzeli nurka Kartezjusza oraz niezwykłe przykłady równowagi i ruchu bryły sztywnej. Dużym zainteresowaniem także cieszyły się eksperymenty z zakresu elektromagnetyzmu: "magiczna" kula plazmowa, hamulec elekromagnetyczny, "pijany magnes", sposoby wzbudzania prądu indukcyjnego, a szczególnie prądów wirowych. Ponadto goście z gimnazjum mogli obejrzeć wykonane samodzielnie przez uczniów przyrządy: elektroskop, spektroskopy, camera obscura. Dowiedzieli się od czego zależy wrażenie słuchowe, jak wyglądają i działają światłowody, a także czy światłem można przesuwać przedmioty. Przygotowania i pokazy prowadzone były pod kierunkiem p. Bogumiły Mazurek, nauczyciela fizyki.


Języki obce nie są nam obce!


W ramach panelu języków obcych podczas Dni Otwartych zaprezentowano ofertę nauki języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego. Młodzież przygotowała ciekawe prezentacje dotyczące oferty językowej i innych związanych z nią atrakcji takich jak: organizowany co roku Dzień Języków Obcych, wymiana szkolna polsko-niemiecka i polsko-francuska. Licealiści przedstawili także informacje na temat wycieczek młodzieży do Niemiec i Francji, współpracy z organizacją studencką AIESEC i udziału naszej szkoły w kolejnych edycjach projektu PEACE /spotkania z wolontariuszami z całego świata w ramach lekcji języka angielskiego/. Gimnazjaliści mogli przekonać się, jakie możliwości i korzyści daje udział w konkursach i olimpiadach językowych oraz współpraca szkoły z firmą Addit. Na spotkania z przyszłymi licealistami przygotowano też quiz kulturoznawczy isłodkie przysmaki.


Panel informatyczno - sportowy


Na łączniku szkolnym przy Sali gimnastycznej uczestnicy Dnia Otwartego dowiedzieli się o zajęciach wychowania fizycznego naszej szkole. Obejrzeli także klip filmowy zawierający najważniejsze sukcesy w zawodach sportowych na szczeblu powiatu regionu. Nasza szkoła od kilku lat zajmuje I miejsce w rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych w naszym powiecie. W części informatycznej gimnazjaliści dowiedzieli się o najważniejszych zagadnieniach poruszanych na lekcjach informatyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, oraz o możliwości zdawania egzaminu maturalnego z informatyki. Na koniec uczestnicy mogli obserwować pokazy przygotowane przez uczniów - związane ze znajomością nowych technologii informatycznych. Uczeń klasy 1C Patryk Filipiak przedstawił pokaz o możliwościach skryptów języka php oraz ataków na stronę za pomocą SQL Injection. Bartosz Różyczki (też 1c) zaprezentował skonstruowaną sieć wifi, oraz zagrożenia wynikające z braku zabezpieczeń sieci (odłączanie dowolnych użytkowników z sieci, oraz blokada sieci). Najciekawszym elementów pokazów, okazało się przechwytywanie ekranu z telefony komórkowego i wyświetlenie go na komputerze. Całość panelu miała na celu pokazanie, że w dzisiejszych czasach znajomość nowoczesnych technologii informatycznych jest przydatna na co dzień, oraz może nas ustrzec przed włamaniami i atakami cybernetycznymi.


Dzień Otwarty w "obiektywie"


I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
ul. Adama Mickiewicza 3
07-100 Węgrów
tel./fax:(0 25) 792 44 24
e-mail: lo_weg@poczta.onet.pl
created by: Paweł Piotrowski