Dziś piątek, 19 kwietnia 2024r.
A - / A+

Aktualności

Z ortografią pod rękę – rozmowa z Mistrzynią
2014-12-27

Emilka Pietrzak to uczennica klasy III przyrodniczej I Liceum Ogólnokształcacego im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Zwyciężyła w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym "Wyszkowskie Dyktando" w roku szkolnym 2013/2014 zyskując tytuł Mistrzyni Ortografii.

Pomówmy o trudnych wyrazach. Zaczynam podstępnie, bo rozmawiam z Mistrzynią Ortografii... Jak napisać wyraz: gżegżółka?

Tak, jak się słyszy (śmiech)! Ale tak na poważnie: w przypadku takich podchwytliwych wyrazów zawsze warto skorzystać z pomocy słownika. W tym osobliwym przypadku po obu literach "g" piszemy "ż", a "ó" musi być kreskowane. Nie ma innego wyjścia.

Czy zasady ortografii masz we krwi?

Swój talent ortograficzny zawdzięczam głównie dobrej pamięci oraz zamiłowaniu do książek. Uważam polski język za jeden z najpiękniejszych, jakie znam, jest on również tym, którym operuję na co dzień, dlatego tak bardzo zależy mi na tym, by posługiwać się nim najlepiej, jak umiem. Jest on także jednym z trudniejszych języków więc zgłębianie jego tajników traktuję jako swoiste wyzwanie. Analityczny umysł przyrodnika bardzo mi w tym przypadku pomaga.

Co trzeba zrobić, by być Mistrzem Ortografii?

To proste - trzeba urodzić się mną (śmiech)! Jeśli podchodzimy do sprawy nieco poważniej, receptą na sukces są ćwiczenia - zaczynając od prostych, kilkuzdaniowych wypowiedzi, po kilkustronicowe eseje w dalszych etapach. Warto zaopatrzyć się w słowniki, by móc sprawdzić wyrazy, których pisownia może sprawić nieco trudności. Poza tym warto czytać wiele książek, a przy okazji wynotowywać co trudniejsze słówka. Prosty sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

Jak oceniasz język młodzieży: ten znany Ci z internetu, sms-ów czy przerw szkolnych?

Moi rówieśnicy wykazują tendencję do tworzenia krótkich i prostych zdań, często rezygnują też z "rodzimych" liter typu ó, ż, ę, tłumacząc to wygodą. Może wynika to z faktu, iż żyjemy w dobie komputerów, smartfonów i tabletów, czasach, gdzie informacje rozchodzą się błyskawicznie i tego samego oczekujemy zarówno od siebie, jak i od innych? A może ubogie słownictwo i prymitywne komunikaty spowodowane są niejako rezygnacją z kultu słowa na rzecz kultu obrazka?

Jak zachęcisz swoich młodoszych kolegów do udziału w konkursie ortograficznym?

Myślę, że warto spróbować swoich sił w takim konkursie. Nie należy podchodzić do tego kompetytywnie, wręcz przeciwnie - traktować konkurs ortograficzny jako zabawę, indykator naszych językowych umiejętności, które przecież doskonalimy przez całe życie.

Odpowiedź godna Mistrza! Czego życzyć Ci w tym rok szkolnym?

Dobrze zdanej matury i dostania się na wymarzone studia!

Zatem: matury na 100% i spełnienia marzeń! Dziękuję za rozmowę.

...powrót

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
ul. Adama Mickiewicza 3
07-100 Węgrów
tel./fax:(0 25) 792 44 24
e-mail: lo_weg@poczta.onet.pl
created by: Paweł Piotrowski