I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz
Narodowe Centrum Badań Jądrowych
2017-05-14

11 maja klasa 1A z częścią klasy 1B odbyli zajęcia z fizyki w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami z dziedziny fizyki cząstek elementarnych i fizyki plazmy gorącej oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy, reaktor MARIA.

Uczestnicy zajęć na teren ośrodka mogli wejść dopiero po odebraniu specjalnych przepustek. W pierwszym z ciekawych wykładów "Promieniowanie elektromagnetyczne" prowadzonym przez panią mgr Martynę Gąsowską uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze wiadomości o źródłach i cechach fal elektromagnetycznych oraz obejrzeli zademonstrowane zjawiska falowe i kwantowe. O zjawisku promieniotwórczości, promieniowaniu α, β i γ, mitach związanych z zagadnieniem promieniotwórczości opowiedziała pani mgr Ewa Droste. W pełnym humoru i ciekawych pokazów wykładzie (np. badania promieniowania soli kuchennej) prowadząca wyjaśniła w bardzo przystępny sposób jak należy rozumieć słowo "promieniowanie" i czym jest promieniowanie jonizujące.
W tajniki zasady działania, budowy i zastosowań reaktora atomowego, ze szczególnym uwzględnieniem reaktora MARIA wprowadziła uczniów pani dr Katarzyna Deja. To tym wprowadzeniu nastąpił kulminacyjny punkt programu wycieczki było wejście do reaktora MARIA w czasie jego pracy. Podzieleni na dwie grupy, pod czujnym okiem pani dr Katarzyny Deji i pana dr Marka Kirejczyka, "pokonując" dwie bramki bezpieczeństwa, weszliśmy do wnętrza reaktora.
Badawczy reaktor jądrowy MARIA jest obecnie jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Został zaprojektowany przez polskich specjalistów. Budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiono w grudniu 1974. Reaktor był eksploatowany do połowy 1985 roku, kiedy to został poddany gruntownej modernizacji. Ponownie uruchomiony w grudniu 1992 roku i od 1993 roku, po przejściu przez procedurę rozruchu energetycznego, podjął normalną eksploatację. Reaktor MARIA jest reaktorem doświadczalno-produkcyjnym i jest obecnie jednym z najlepszych reaktorów w Europie. Jednym z głównych zadań reaktora jest wytwarzanie izotopów promieniotwórczych, wykorzystywanych w medycynie. MARIA jest jednym z siedmiu reaktorów na świecie, w których produkuje się tego typu izotopy (19% całego światowego zapotrzebowania !). Inne cele, do których jest przeznaczony, to:
- badania materiałowe i technologiczne
- neutronowe domieszkowania materiałów półprzewodnikowych,
- neutronowa modyfikacja materiałów,
- badania fizyczne i neutronograficzne,
- szkolenia w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.
Na koniec tej fascynującej lekcji fizyki – obiad w "Barze 56" na terenie Centrum i powrót do Węgrowa. Organizatorem zajęć była pani Bogumiła Mazurek, opiekunem pani Bożena Adaśko.

...powrót