I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz
Instytut Fizyki PAN
2016-12-10

7 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

O półprzewodnikowych strukturach niskowymiarowych wytwarzanych metodą epitaksji z wiązek molekularnych opowiedział pan dr Piotr Wojnar. Materiały półprzewodnikowe są dziś powszechnie używane w elektronice, w biologii, medycynie i w życiu codziennym. Stanowią one niezbędny element laserów półprzewodnikowych, diod luminescencyjnych, detektorów promieniowania, czujników. W toku zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób w pracowni IF PAN otrzymuje się nanostruktury krystaliczne typu dwuwymiarowego, jednowymiarowego - nanondruty półprzewodnikowe o średnicy poniżej 100 nm, a także struktury zerowymiarowe, tzw. kropki kwantowe. Mogli także dokładnie przyjrzeć się sprzętom badawczym.
„Wielofunkcyjne nanomateriały w zastosowaniu w biologii i medycynie” to temat drugich zajęć poprowadzonych przez panią mgr Izabelę Kamińską i pana dr Krzysztofa Fronca. Nanocząstki o szczególnych właściwościach emitujących promieniowanie o krótszej fali niż promieniowanie wzbudzające (up-konwertujące) umożliwiają obrazowanie nowotworów oraz powodują uśmiercanie komórek nowotworowych. Jednak uśmiercanie chorobowych jest specyficzne, z pominięciem zdrowych tkanek czyli tzw. terapia celowana. Uczestnicy zajęć zostali zapoznani także z metodami wytwarzania nanostruktur półprzewodnikowych i ich wprowadzania do komórek.
„Skaningowe mikroskopy próbkujące” omówiła pani dr Marta Aleszkiewicz. Mikroskop STM (Skaningowy mikroskop tunelowy) zapoczątkował powstanie całej licznej rodziny mikroskopów próbkujących. Urządzenie wykorzystuje różne rodzaje oddziaływania nanometrowych rozmiarów sondy z badaną powierzchnią, umożliwiając uzyskanie trójwymiarowego obrazu materiałów przewodzących ze zdolnością rozdzielczą rzędu pojedynczego atomu. Igła sondy w pewnych warunkach może oderwać pojedynczy atom z powierzchni próbki i przełożyć go w inne miejsce. W ten sposób możliwa jest obróbka materiału na poziomie atomowym. W czasie wykładu uczniowie dowiedzieli się jakie są inne popularne rodzaje mikroskopów próbkujących oraz obejrzeli przykłady, co można takimi mikroskopami badać.
Opiekunami w czasie zajęć były pani Bogumiła Mazurek i pani Bożena Adaśko.

...powrót