I LO Węgrów Godło RP
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”.
A. Mickiewicz
Bierzemy udział w akcji Żonkile
2021-04-17

„Nie marzyliśmy o polskich czy angielskich komandosach, którzy przychodzą nam z pomocą. Śniła nam się broń. Wiem, wiem, że to by nic nie zmieniło. Ale - jak mówi piosenka - nie chodzi o to, aby dojść do celu, ale o to, żeby iść po słonecznej stronie. Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - tak Marek Edelman mówił o walce podjętej 19 kwietnia 1943 r. („W czterdziestą rocznicę. Agonia, walka i śmierć warszawskiego getta. M. Edelman Getto walczy")

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim - największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Corocznie od 2013 roku 9 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie po raz pierwszy przyłącza się do tego ważnego projektu. Dlaczego żonkile?

Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej , który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, po to, aby oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz

z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami, a żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu Łączy nas pamięć o pomordowanych Żydach, ale także o Polakach, którzy nieśli pomoc potrzebującym i działali w niezwykle trudnych warunkach – w pełnej konspiracji, w ogromnym strachu, bo za pomoc ludności żydowskiej groziła kara śmierci, a groźby te były bezwzględnie realizowane. W tym roku z powodu epidemii Covid 19 wszystkie działania edukacyjne odbędą się online.

...powrót